Molitvena osmina za jedinstvo kršćana

Molitvena osmina za jedinstvo kršćana (18. – 25. siječnja) ove se godine u cijelome svijetu odvija pod geslom uzetim iz Ivanova evanđelja 4,7: „Daj mi piti!“. Tekstove za knjižicu pod istim nazivom, koju će kao i prijašnjih godina tiskati Kršćanska sadašnjost, priredili su kršćani iz Brazila.
Dijalog ljubavi koji je Gospodin Isus Krist kod Jakovljeva zdenca zapodjenuo sa Samarijankom nastavlja se i danas sa svakim tko želi upoznati i prihvatiti Spasitelja. Znamo da Isusova žeđ koju je izrazio riječima: „Daj mi piti!“, zapravo nije žeđ za vodom, već za istinskim kršćanima koji se klanjaju Ocu nebeskom „u duhu i istini“ (Iv 4, 23) i koji u svakome naraštaju pokazuju znakove ljubavi i zajedništva sa svima, a posebno s onima s kojima dijelimo vjeru u istoga Spasitelja svijeta Isusa Krista.
Molitveni ekumenski hod u Zagrebačkoj nadbiskupiji, u kojem uz vjernike Katoličke Crkve (latinskoga i istočnoga obreda) sudjeluju i vjernici Srpske, Bugarske i Makedonske pravoslavne Crkve, Evangeličke, Reformirane, Baptističke i Evanđeoske Pentekosne crkve, odvija se po crkvama Grada Zagreba, kao i u župama Zagrebačke nadbiskupije.

RASPORED EKUMENSKIH SLAVLJA
U 31. ekumenskom hodu po crkvama grada Zagreba sudjeluju predstavnici kršćanskih Crkava grada Zagreba. Ekumensku Službu riječi predvodi domaćin u čijoj se crkvi odvija slavlje, a predstavnici ostalih kršćanskih Crkava i crkvenih zajednica sudjeluju u molitvi i poruci.

Nedjelja, 18. siječnja 2015., 19 sati – REFORMIRANA CRKVA
Reformirana crkva, Staglišće, Našička 20
Katolički predstavnik: dr. Zvonimir Kurečić, tajnik Povjerenstva za ekumenizam i dijalog

Utorak, 20. siječnja, 19 sati – KATOLIČKA CRKVA
Župna crkva sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 31
Predvoditelj slavlja: mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački

Četvrtak, 22. siječnja, 19 sati – SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA
Saborni hram Preobraženja Gospodnjega, Cvjetni trg
Katolički predstavnik: mons. Mijo Gorski, pomoćni biskup zagrebački

Subota, 24. siječnja, 19 sati – KATOLIČKA CRKVA
Grkokatolička konkatedrala sv. Ćirila i Metoda, Ćirilometodska 1
Predvoditelj slavlja: mons. Nikola Kekić, križevački biskup

SREDIŠNJE EKUMENSKO SLAVLJE 2015.
Nedjelja, 25. siječnja, 19.00 sati – BAPTISTIČKA CRKVA
Baptistička crkva, Radićeva ulica 30
Katolički predstavnik: mons. Zvonimir Sekelj, predsjednik Povjerenstva za ekumenizam i dijalog